Wina z Rumunii

Wina z Rumunii

Rumunia to kraj o długowiekowej tradycji winiarskiej.Sole Chardonay BarriqueWinnica: Recas

Region: Banat

Szczep: 100% Chardonnay

Tyo: białe wytrawne

Objętość: 0,75 L

Białe wino, dojrzewające w beczce przez 12 miesięcy. Orzeźwiającej kwasowości Chardonnay Barrique towarzyszy piękna żółtwa barwa z odcieniami zieleni. W zapachu przebijają się aromaty drzewne nadane przez beczkę, które świetnie współgrają z mocno cytrusową nutą. Wino jest wyraźne, mięsiste, w smaku wyczuwalny arbuz. Całość balansuje na granice młodości i dojrzałości. W jedne chwili wydaje się łatwe i przyjemne, by za chwilę dać się poznać jako trudne, ciężkie wino. Ten dualizm sprawia, iż pasuje ono na każdą okazję. 

 

NovacWinnica: Prince Stirbey

Region: Dragasani

Szczep: 100% Novac

Typ: czerwone wytrawne

Objętość: 0,75 L

Przodkowie tej odmiany to Negru Vartos z południowej Rumunii i Saperavi z Gruzji. Novac wiąże ze sobą dwa najstarsze regiony uprawy wina w Europie. Oryginalnie odmiana Novac po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w Dragasani. Szczep jest niezwykle wymagający w uprawie  i wymaga wyrafinowanego przetwarzania w piwnicy. Dzięki temu uzyskiwane jest wino, które odbiega od win tworzonych z  odmian głównego nurtu: nie daje mocno skoncentrowaneego wina, ale doskonale dopracowanego, niezwykle głębokiego, eleganckiego i złożonego. Dojrzewa przez co najmniej rok w używanych dębowycvh beczkach o pojemności 300 - 400 litrów, utrzymując w ten sposób strukturę tanin w tle i pozwala uzyskać wielowarstwowe aromaty winogron, które  uwodząco rozwijają się na podniebieniu. Dzięki zawartej kwasowości wino ma wieloletni potencjał dojrzewania. W przypadku starszych roczników zalecana dekantacja.

Tămâioasă Românească DulceWinnica: Prince Stirbey

Region: Dragasani

Szczep: 100% Tămâioasă Românească

Typ: białe słodkie

Objętość: 0,75 L

Ta odmiana świadczy o różnorodności upraw winorośli w rgionie Dragasani w ponad dwutysięcznej tradycji uprawy wina. To członek rodziny Muscat, winogron pochodzenia Blisko Wschodniego, prawdopodobnie przywiezionej do Dragasani przez pierwszych osadników greckich i rzymskich. W chłodnej gliniastej glebie regionu, ta odmiana rozwija wyraźne aromaty przypraw i szczególnie intensywny kwiatowy bukiet z zachowaniem orzeźwiającej kwasowości. Późne zbiory i fermentacja podsuszonych owoców sprawia, że bukiet jest jeszcze bardziej intensywny a zawartość cukru resztkowego winogron podkreśla akcenty dojrzałych owoców na podniebieniu. Wino  polecane jako aperitif, do sałatek lub do pikantnej kuchni azjatyckiej.

Fetească RegalaWinnica: Prince Stirbey

Region: Dragasani

Szczep: 100% Feteasca Regala

Typ: białe wytrawne

Objętość: 0,75 L

Ta odmiana winorośli pochodzi od szczepów Fetească Neagra i Fetească Alba, jest również spokrewniona  z aromatycznym szczepem grasa.Charakter wina jest nietypowy: na podniebieniu wyczuwalne delikatne garbniki pochodzące ze skórek winogron w koncentracji rzadkiej jak na białe wino.Nadaje to winu - wraz z eleganckim i złożonym bukietem - gęstą strukturę. Wino jest znakomitym towarzyszem dla dań rybnych i owoców morza ale też drobiu i jagnięciny z grilla.

 

 

 

Negru de DragasaniWinnica: Prince Stirbey

Region: Dragasani

Szczep: 100% Negru de Dragasani

Typ: czerwone wytrawne

Objętość: 0,75 ml

Pochodzi z krzyżówki szczepów Negru Vartos i Babeasca Neagra. Po co najmniej roku dojrzewania w dębowych beczkach, wino ukazuje bogate aromaty w nosie i aksamitną elegancję na podniebieniu: zachęcające, uwodzicielskie, nie męczące. Struktura tanin wzmacnia charakter tej odmiany, ale go nie przesłania. Wino jest doskonałym towarzyszem młodych, świeżych serów lub pieczonej wołowiny lub innych sycących dań mięsnych, jest też równie dobre z makaronem i risotto.

Login or Register


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/winnacja/domains/winnacja.pl/public_html/modules/mod_jdialog/mod_jdialog.php on line 18