Wina Włoskie

Wina Włoskie

WINNICA

Na pograniczu prowincji Sieny i Arezzo niespodziewanie wyłania się z lesistych pagórków mała “wyspa” – Terre di San Giustino. Posiadłość składa się z kompleksu przepięknie odrestaurowanych kilkusetletnich kamiennych budynków, ogrodów i wiecznie zielonych gajów oliwnych i winnic. Terre di San Giustino otoczone jest bujnymi lasami, które stanowią naturalną barierę i chronią to wyjątkowe miejsce przed wszelkimi zewnętrznymi zanieczyszczeniami.

FILOZOFIA

W przeciągu ostatnich ośmiu lat San Giustino poddane zostało starannemu procesowi rekonstrukcji zarówno gospodarstwa, jak i budynków mieszkalnych, które na przestrzeni ostatnich dekad zostały zaniedbane przez poprzednich właścicieli i utraciły swoją historyczno-rolną fizjonomię. Bardzo zależało nam na tym, aby wszystkie istniejące zabytkowe struktury jak i tereny uprawne powróciły do swojej dawnej świetności. Nasze podejście do produkcji wina i środowiska przekłada się na naszą filozofię życia. Wszystkie decyzje dotyczące upraw podejmujemy w zgodzie i harmonii z osobliwościami natury. Podążając za tą ideologią, wiekszość terenów San Giustino porośniętych jest łąką, która zostaje koszona tylko po przekwitnięciu, co pozwala zachować jej bioróżnorodność. Przycinane kilka razy w roku pędy drzew oliwnych i winorośli są mielone i urzywane jako naturalny nawóz, a nie palone jak to jest w zwyczaju we wszystkich okolicznych gospodarstwach. Działalność rolna stanowi zatem wspaniałą fuzję pomiędzy gospodarnością a ochroną środowiska naturalnego i utrzymaniem cech krajobrazowych.

HISTORIA

To najprawdopodobniej właśnie w San Giustino, na wysokości 600 m n.p.m. – gdzie górskie powietrze wzmagało apetyt, a zapierające dech w piersi widoki zapraszały strudzonych wędrowców do zasłużonego odpoczynku – znajdowała się legendarna austeria prowadzona przez zakon Jezuitów. Przez wiele wieków służyła podróżnym wyśmienitą strawą oraz wygodnymi izbami gościnnymi. Według podań i niektórych dokumentów kościół pod wezwaniem San Giusto wybudowany został w połowie XIII wieku, i to właśnie z niego pochodzili Jezuici zajmujący się naszą austerią. Choć dokładna lokalizacja nieistniejącego już kościoła nie jest do końca znana, to większość lokalnych mieszkańców zgodnie wskazuje na najbliższe okolice naszej posiadłości. Potwierdzeniem tego może być także sama nazwa San Giustino, nawiązująca do imienia świętego, który patronował kościołowi. Na stole suto zastawionym plonami z lokalnych pól, dziczyzną z otaczających San Giustino bujnych lasów, z pewnością nigdy nie zabrakło dobrego wina pochodzącego z piwniczek zakonników. I choć wiele wieków minęło od tamtych czasów, dziś robimy wszystko co w naszej mocy, by godnie kultywować legendę słynnej austerii.Il Primo Figlio 2014W związku z tym, iż jest to nasze pierwsze wino mamy do niego bardzo szczególny, wręcz sentymentalny stosunek. Stąd też jego nazwa Il Primo Figlio – Syn Pierworodny.

Podstawą tej kompozycji jest Merlot, który nadaje jej krągłości i głębi, a dopełnia ją typowy toskański Sangiovese z akcentami tanin i korzeni. Jest to wino treściwe i dobrze zbalansowane z wyraźną nutą wiśni, smażonej śliwki i jeżyny. Jego naturalna aksamitność i bogactwo smaków doskonale komponuje się z szeroką gamą potraw. Jest ono również idealnym kompanem na długie wieczory spędzone przy kominku i ulubionej książce!

Login or Register


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/winnacja/domains/winnacja.pl/public_html/modules/mod_jdialog/mod_jdialog.php on line 18