Alkohole z Armenii

Alkohole z Armenii

Armenia słynie ze światowej klasy destylatów gronowychArArAt OtbornyProducent: Yerevan Brandy Company

Wiek: 7 lat

Zawartość alkoholu: 40%

Pojemność: 0,5 L
Otborny była pierwszą ormiańską brandy z dobrego rocznika. Wynalezione w 1902 roku, była rocznikiem dostarczanym na stół Jego Cesarskiej Mości w początkach XX wieku i stała się pierwszą i jedyną ormiańską brandy, która otrzymała najwyższą nagrodę Grand Prix na wystawie w Paryżu.
Zapach – żywe, świeże owoce. Nieznaczna cierpkość jest uzupełniona fuzją świeżych pomarańczy i podtekstów dębowych.
Smak – intensywny, długotrwały i pełny, gdzie charakter owocowy równoważony jest nutą cytryny, karmelu i suszonych fig. Końcowy akcent ma smak gorzkich migdałów.

ArArAt AkhtamarProducent: Yerevan Brandy Company
Wiek: 10 lat
Zawartość alkoholu: 40%
Pojemność: 0,5 L
Podczas jego panowania w X wieku, Król Gagik I z dynastii Bagratydów postanowił wybudować luksusową rezydencję królewską na Wyspie Akhtamara, położoną nad Jeziorem Wan, w sercu średniowiecznego Księstwa Wielkiej Armenii. Przestronny pałac został otoczony ogrodami i sadami. Nazwa wyspy została zainspirowana legendą Księżnej Tamar i jej miłości do przystojnego młodego mężczyzny, który utonął w głębokich wodach Jeziora Wan, szepcząc: „Ach, Tamar”. Zapach – żywy i elegancki. Bukiet zdominowany jest barwą wosku pszczelego, orzechów i kory dębu, na bazie wanilii i śliwek. Lekko suche wykończenie równoważy się z nutą cynamonu.
Smak – pośredni i dość słodki, objawia się stopniowo i zapewnia uwodzicielsko długi finisz.

ArArAt VaspurakanProducent: Yerevan Brandy Company

Wiek: 15 lat

Zawartość alkoholu: 40%

Pojemność: 0,5 L
Vaspurakan (ormiański określenie „szlachetnego kraju”) – w IX wieku był jednym z historycznych księstw suwerennych Wielkiej Armenii, które zawdzięcza swój dobrobyt rządzącej Dynastii Artsruni. W czasach starożytnych, Vaspurakan uważany był za Ziemię Obiecaną i raj na ziemi. Książęta Vaspurakan byli jednymi z największych architektów tamtych czasów: w bardzo krótkim czasie zbudowali 10 miast, tysiące zamków, cytadeli i kościołów. Zapach – żywy, elegancki i złożony z nut przypraw, kory dębu, suszonych owoców i subtelnych odcieni balsamicznych. Smak – bogaty, złożony i dopracowany. Intensywność wykończenia smaku równoważy się z wyraźnymi akcentami słodyczy. Posmak jest długi i szlachetny.

ArArAt NairiProducent: Yerevan Brandy Company

Wiek: 20 lat

Zawartość alkoholu: 40%

Pojemność: 0,5 L

Legendarni ludzie Nairi zamieszkiwali Królestwo Urartu, które rozciągało się wzdłuż brzegów Jeziora Wan. „Kraj Rzek”, rywal asyryjskiego imperium, składał się z 23 najbogatszych regionów. Jednym z najpotężniejszych była „Ziemia Nairi”, prekursora dzisiejszej Armenii, słynąca ze zdobycia stolicy Tushpa. W celu zapewnienia odpowiednich dostaw świeżej wody, miasto posiadało siedemdziesięciokilometrowy kanał, dzięki czemu wytrzymało wiele długich oblężeń. Zapach – harmonijna, jedwabista, złożona, lecz subtelna tekstura z balsamicznym akcentem morfingu oraz z podtekstami cedru. Delikatna kombinacja chleba tostowego i goździków jest zharmonizowana z wonią cynamonu i miodu. Smak – bogaty i złożony, z przyjemnym ociągającym się posmakiem.

Login or Register


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/winnacja/domains/winnacja.pl/public_html/modules/mod_jdialog/mod_jdialog.php on line 18